O ústavu

Ústav historických věd se řadí mezi odborná pracoviště, která vznikla až po roce 1989 a jeho počátky jsou pevně spojené s podporou ze strany Masarykovy univerzity v Brně. Už na podzim roku 1990 byly pod její záštitou otevřeny první studijní obory a vznikla také Katedra historie rozšířená v březnu 1992 na Ústav historie a muzeologie.

O další tři roky vznikl v jeho rámci i Archeologický seminář postupně přetvořený na samostatné oddělení. Těsný kontakt příbuzných oborů se přirozeně odrazil ve specifické náplni studijních oborů akreditovaných na Slezské univerzitě, ve kterých je kladen důraz na interdisciplinární spolupráci jednotlivých vědních disciplín a projevuje se i v badatelské profilaci ústavu. Vedle dlouhodobé výzkumné orientace na slezské dějiny, zohledněné v současné době řešením příslušného Výzkumného záměru MŠMT, se velmi dynamicky rozvíjí výzkum ovlivněný přístupy kulturních dějin, zaměření na moderní dějiny i na oblast ochrany kulturního dědictví a jeho prezentace.

Od roku 2008 ústav přijal název Ústav historických věd a jeho vnitřní struktura byla tvořena Oddělením historie, Oddělením muzeologie a památkové péče a Oddělením archeologie. V současné době je Ústav historických věd plně akreditovaným pracovištěm s právem konat rigorózní, habilitační i profesorská řízení v oboru Historie se zaměřením na české a československé dějiny. Poslední změnou, která postihla Ústav historických věd je osamostatnění Oddělení archeologie, z něhož na počátku roku 2009 vzniká Ústav archeologie. V současné době se ÚHV člení na oddělení historie a oddělení muzeologie, většina pracovníků je také zapojena do činnosti Výzkumného centra pro soudobé dějiny, historickou paměť a kulturní dějiny (1800-2000) nebo Výzkumného centra pro kulturní dějiny Slezska a střední Evropy.

Oddělení historie

Oddělení historie je plně akreditovaným pracovištěm s nabídkou bakalářských a magisterských programů, doktorského studia a možností habilitačního a profesorského řízení. Kořeny fungování oddělení sahají až k počátkům vzniku Slezské univerzity v Opavě, kdy se stalo jedním ze zakladatelských pracovišť. Postupně prošlo několika transformacemi a dnes je součástí Ústavu historických věd.

Idea studia historie a kulturních dějin na Slezské univerzitě je založena na systematickém zapojování studentů a doktorandů do výzkumu a vědeckých projektů řešených v rámci pracoviště nebo v interdisciplinární spolupráci s příbuznými obory. Výzkumná aktivita pracovníků Oddělení historie se dlouhodobě odvíjí ve třech základních směrech. Tradiční důraz je kladen na studium slezských dějin v době příslušnosti Slezska do svazku Zemí Koruny české a na politické dějiny 19. a 20. století vnímané ve středoevropském kontextu. V posledních letech se na Oddělení historie dynamicky rozvíjí studium spojené s přístupy kulturních dějin.

Vedle studia jednooborové a půloborové Historie v bakalářském a magisterském navazujícím stupni zaštiťuje Oddělení historie studium dějepisu v učitelských kombinacích a studijní obory Kulturní dějiny a Moderní dějiny v navazujícím magisterském studiu, které studentům umožňují jejich odbornou profilaci podle vlastního výběru.

Oddělení muzeologie, památkové péče a kulturního dědictví

Oddělení muzeologie a památkové péče Ústavu historických věd bylo založeno v roce 1992, kdy byla tehdejší katedra historie přeměněna na Ústav historie a muzeologie. Výuka kombinace studijních oborů historie a muzeologie byla později rozšířena o možnost studia muzeologie s archeologií, knihovnictvím či cizím jazykem. Dále byly otevřeny studijní obory dějiny kultury a kombinace historie a památková péče. Na Oddělení muzeologie a památkové péče jsou akreditovány jak bakalářské tak magisterské programy a je možné přihlásit se k doktorskému studiu v oboru československých dějin s dizertační prací zaměřenou na dějiny muzejní práce, resp. muzejního fenoménu jako takového.