Charakteristika ÚHV

Ústav historických věd se řadí mezi odborná pracoviště, která vznikla až po roce 1989 a jeho počátky jsou pevně spojené s podporou ze strany Masarykovy univerzity v Brně. Už na podzim roku 1990 byly pod její záštitou otevřeny první studijní obory a vznikla také Katedra historie rozšířená v březnu 1992 na Ústav historie a muzeologie.

O další tři roky vznikl v jeho rámci i Archeologický seminář postupně přetvořený na samostatné oddělení. Těsný kontakt příbuzných oborů se přirozeně odrazil ve specifické náplni studijních oborů akreditovaných na Slezské univerzitě, ve kterých je kladen důraz na interdisciplinární spolupráci jednotlivých vědních disciplín a projevuje se i v badatelské profilaci ústavu. Vedle dlouhodobé výzkumné orientace na slezské dějiny, zohledněné v současné době řešením příslušného Výzkumného záměru MŠMT, se velmi dynamicky rozvíjí výzkum ovlivněný přístupy kulturních dějin, zaměření na moderní dějiny i na oblast ochrany kulturního dědictví a jeho prezentace.

Od roku 2008 ústav přijal název Ústav historických věd a jeho vnitřní struktura byla tvořena Oddělením historie, Oddělením muzeologie a památkové péče a Oddělením archeologie. V současné době je Ústav historických věd plně akreditovaným pracovištěm s právem konat rigorózní, habilitační i profesorská řízení v oboru Historie se zaměřením na české a československé dějiny. Poslední změnou, která postihla Ústav historických věd je osamostatnění Oddělení archeologie, z něhož na počátku roku 2009 vzniká Ústav archeologie. V současné době se ÚHV člení na oddělení historie a oddělení muzeologie, většina pracovníků je také zapojena do činnosti Výzkumného centra pro soudobé dějiny, historickou paměť a kulturní dějiny (1800-2000) nebo Výzkumného centra pro kulturní dějiny Slezska a střední Evropy.